تاییدیه آتش نشانی
sgs
QL
naci

فهرست محتوا

سیم المنت

جهت بازدید و سفارش محصولات سیم و کابل

سیم المنت یک عنصر گرمایشی است که انرژی الکتریکی را از طریق فرایند گرمایش ژول به گرما تبدیل می کند. جریان الکتریکی از طریق عنصر با مقاومت مواجه می شود و در نتیجه عنصر گرم می شود. این فرآیند، مستقل از جهت جریان است که از قانون ژول تبعیت می کند. بدین ترتیب که مقدار گرمای ایجاد شده در یک هادی متناسب با حاصل ضرب مقاومت آن سیم در مجذور جریان عبوری در مدت زمان گذر جریان از آن سیم می باشد. از بزرگترین مزایای المنت ها، عدم آلودگی زیست محیطی آن است.

در شکل (1) ساختار اصلی یک المنت ساده نمایش داده شده است.

سیم المنت
شکل(1): المنت بکاررفته در بخاری برقی لوله ای 1- المنت حرارتی مقاومتی 2- عایق برق 3- پوشش نهایی ( فلزی، سرامیک یا غیره – بسته به کاربرد آن )

ویژگی های مهم در ساختار المنت

  1. باید مقاومت بالایی داشته باشند به طوری که برای تولید مقدار معینی گرما به طول سیم کمی نیاز است. مقاومت بالا منجر به تولید گرمای بیشتری می گردد.
  2. باید نقطه ذوب بالایی داشته باشد تا دمای بالایی حاصل شود و در این دما  ذوب نشود
  3. برای اطمینان از عمر طولانی نباید در دمای بالا اکسید شود.
  4. باید مقاومت ویژه بالایی داشته باشد تا طول کلی برای تولید مقدار معینی گرما کوچکتر باشد
  5. باید ضریب مقاومت دمایی بسیار پایینی داشته باشد و به تدریج با افزایش دما گرم شود به طوری که مقاومت حتی با افزایش دما به طور محسوسی ثابت بماند که این به کنترل دقیق دما کمک می کند.
  6. باید غیر خورنده باشد
  7. باید اقتصادی و مقرون به صرفه باشد
  8. برای مصارف عمومی باید از آلیاژهایی استفاده کرد که در طبیعت به اندازه مناسب وجود داشته باشند.

شایان ذکر است اگر سیم مسی معمولی با سطح مقطع کم به عنوان المنت استفاده شود، در مدت زمان بسیار کوتاهی سیم سوخته ذوب می شود. بنابراین برای کاربرد به صورت المنت، آلیاژهای بکار رفته در آن، راندمان و طول عمر و کیفیت المنت را تضمین می کند.


مقالات مرتبط :

موراد استفاده از المنت ها در بخش خانگی و صنعتی

دربخش خانگی می توان به استفاده از المنت در بخاری های برقی، آبگرمکن های برقی، سماور برقی، توسترها، سرخ کن‌ها، خشک کننده‌های لباس، چای ساز، اتو، پلو پز، اتوی مو و سشوار، دست خشک کن و غیره نام برد.

همچنین  موارد کاربرد المنت‌های صنعتی (با قابلیت ایجاد حرارت بالا) می توان به المنت های کوره‌ای، خشک کن های صنعتی، تنورهای برقی، گرمکن‌های روغن، گرمکن‌های قالب‌های تزریق پلاستیک و انواع هویه های صنعتی و غیره اشاره کرد.

مثال ساده در صنعت اتومبیل سازی نیز گرم کن شیشه عقب است که دارای المنت می باشد.

نکته مهم در استفاده از المنت

توجه به این نکته حائز اهمیت است که از این سیم به تنهایی استفاده نمی شود چرا که در صورت کوچکترین تماس باعث برق گرفتگی می شود. بنابراین باید حتما یک عایق الکتریکی که گرما را به خوبی انتقال دهد به صورت پوششی روی آن قرار گیرد

عوامل موثر بر قیمت سیم المنت

خلوص آلیاژهای به کار رفته ، ابعاد آن و تکنولوژی ساخت المنت ها، سه پارامتر تاثیرگذار بر قیمت نهایی المنت می باشد که موقع خرید باید به آن توجه کرد.

سیم المنت را از کجا تهیه کنیم

شرکت کابل یاقوت  در کنار کابل سیلیکونی، سیم های سیلیکونی با کیفیت بالا را تولید و روانه بازار کرده است. این نوع سیم ها جهت تحمل گرمای حاصله ناشی از جریان برق شهر عبوری، از پریز تا ترمینال ورودی انواع المنت، در دو نوع زیر تولید و روانه بازار می گردد:

  1. سیم تک روکش  با ساختار: هادی مس/ عایق سیلیکونی با تحمل دمای 200+ تا 60-
  2. دو روکش بافت  با ساختار: هادی مس / عایق سیلیکونی / بافت فایبر گلاس با تحمل دمای 300+ تا 60-

به دلیل جریان بالایی که از سیم المنت عبور می کند، سیم انتقال جریان از برق شهر به المنت باید توان تحمل دمای بالا برای این کار را داشته باشد. بنابر این با استفاده از سیم های تولیدی شرکت کابل یاقوت، این مهم برآورده می شود.

سیم المنت تولیدی کابل یاقوت با کیفیت بالا و توان تحمل گرما، به کمک جوش مخصوصی به قسمت ترمینال (تیغه) المنت متصل می گردد به طوری که یک سر سیم روکش دار یاقوت به این تیغه متصل می شود و سر دیگر آن به کمک دو شاخه به برق شهر وصل می شود.

توجه به این نکته الزامی است که در المنت های تک فاز باید از کابل های دو رشته دو روکش بافت یاقوت استفاده کرد که به فاز و نول متصل می گردد. اما در صنعت در صورتی که از المنت های سه فاز استفاده شود، باید از کابل چهار رشته سیلیکونی دو روکش بافت یاقوت استفاده شود بدین صورت که سه تا از سیم های آن با سه شاخه صنعتی از یک سر به R ،S و T، سیم سوم نیز به نول شهر وصل می شود، سر دیگر آن نیز به تیغه المنت (ترمینال) جوش خورده  مورد بهره برداری قرار می گیرد.

شرکت کابل یاقوت این دو مدل کابل را با عایق و روکش سیلیکونی و با کیفیت مطلوب و تحمل دمای بالا همراه با بافت فایبر گلاس یا بدون آن تولید و به مصرف کنندگان محترم عرضه می دارد.

سایر مقالات

کارخانه کابل یاقوت