تاییدیه آتش نشانی
sgs
QL
naci

فهرست محتوا

سیم نسوز

جهت بازدید و سفارش محصولات سیم و کابل

سیم نسوز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هنگامی که از سیم نسوز صحبت میشود غالبا منظور مقاومت سیم در برابر حرارت بالا می باشد به همین دلیل سیلیکون با توجه به تحمل حرارتی بالا و دمای کارکردc ° 60- تاc ° 200+ در دسته سیم های نسوز قرار میگیرد و تمامی سیم هایی که تحمل حرارتی بالایی در مقابل حرارت و شوک الکتریکی را  ندارند سیم های معمولی یا سیم قابل اشتعال می باشند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه نسوز عبارت صحیحی در این زمینه نمیباشد بهتر است از کلمه مقاوم در برابر حرارت در خصوص این نوع از محصولات استفاده کرد.در اینجا می توان به مقاوم در برابر حرارت بودن سیلیکون، ویژگی های دیگری نیز مانند بدون هالوژن بودن، کم دود،غیر قابل گسترش شعله بودن ، انعطاف پذیری بالا و …. را نیز اضافه کرد که در هنگام بروز حادثه ناگهانی میتواند در کاهش خسارت بسیار موثر باشد.

سیم های نسوز با روکش pvc در دمای ۹۰ درجه سانتیگراد و سیم نسوز با روکش سیلیکون و فایبر گلاس در دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد  آتش میگیرند.

چکیده محتوا: در این مقاله سعی شده تا شما در گام نخست با ساختارکلی سیم نسوز و ارتباط آن با سیلیکون و قلع و غیر قلع اندود بودن هادی الکتریکی آشنا شوید و در ادامه به معایب، مزیت ها و همچنین کاربردهای سیم دو روکش بافت اشاره نموده ایم.

انواع سیم های نسوز ؟

شرکت کابل یاقوت با توجه به تولید تخصصی محصولات سیلیکونی در گروه تولید کنندگان سیم و کابل های نسوز یا مقاوم در برابر حرارت و مقاوم در برابر آتش قرار میگیرد و سیم های سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت بالای تولیدی خود را در این بخش به دو دسته زیر تقسیم میکند:

1-سیم نسوز سیلیکونی

باتوجه به آنچه در قسمت فوق در خصوص خواص سیلیکون به آن اشاره شد لازم به ذکر است این نوع از سیم ها دارای هادی مسی و عایق سیلیکون می باشند.

سیم نسوز سیلیکونی با ابعاد مختلف را می‌توان در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌ گراد برای مدت زمان طولانی و همینطور در دمای حدود ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد برای مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرارداد.

اگر در ارتباط با سیلیکون بیشتر می خواهید بدانید به مقاله کابل سیلیکونی چیست مراجعه کنید.

حلقه سیم نسوز
سیم نسوز تک رشته

2-سیم سیلیکونی باروکش بافت فایبرگلاس

 یکی دیگر از محصولات سیم نسوز شرکت کابل یاقوت سیم های سیلیکونی با روکش الیاف شیشه یا همان سیم های دوروکش می باشد که این نوع از سیم ها دارای هادی مسی، عایق از جنس سیلیکون و سپس پوششی از الیاف شیشه بافته شده می باشند و در رنگ های متنوع جهت سهولت در سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند، استفاده می شود. سیم های دوروکش بافت سیلیکونی یا سیم های نسوز کاربردهای بسیاری دارد برای مثال: محبوب ترین و پرکاربردترین عایق شیشه ای. یک نوار فایبر گلاس با کد رنگی اشباع شده با رزین با کارایی بالا برای عایق بندی هادی ها و ژاکت استفاده می شود.

سیم دو روکش بافت که متشکل از هادی مسی قلع اندود و عایق اولیه سیلیکون به همراه پوشش بافته شده از جنس فایبرگلاس می باشد , در رنگ های متنوع جهت سهولت در سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند, استفاده می شود.

دلیل استفاده از سیم نسوز سیلیکونی دو روکش بافت در این نواحی توان حرارتی بالای این دسته از سیم ها می باشد.

چرا که سیلیکون خود پلیمری است که به دلیل انسجام و شکل مولکولی پایداری که دارد مقاومت خیلی خوبی در برابر حرارت از خود نشان میدهد و از طرفی وجود رشته های در هم تنیده شده فایبر گلاس در حرارات و آتش تا دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد مقاوم می کند.

سیم نسوزدورکش بافت که متشکل از هادی مسی قلع اندود عایق شده با سیلیکون به همراه پوشش بافته فایبر گلاس می باشد در رنگ های متنوع جهت سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند استفاده می شود.

انواع سیم نسوز
سیم نسوز زرد

ویژگی های سیم نسوز با روکش بافت فایبرگلاس:

این نوع از سیم ها با توجه به استاندارد  ISIRI 1926-03 دارای مشخصات مربوط به قطر و ساختمان کلی سیم ها میباشد وجود الیاف فایبرگلاس برروی عایق سیم ها علاوه حفظ خواص سیلیکون، بر حفظ استحکام سیم، خواص مکانیکی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی یا برخی گازها نیز تاثیر به سزایی دارد.

کاربرد سیم های نسوز:

یکی از عواملی که در طبقه بندی سیم های نسوز وجود دارد و آنها را از یک دیگر متمایز می کند دمای کارای این نوع از سیم ها می باشد.سیم های دارای پوشش الیاف فایبرگلاس معمولابرای سازگاری با کاربردهای دمای بالا (c ° 60- تاc ° 300+)و ولتاژ پایین مانند کوره ها، هیترهای الکتریکی اجاق گازها و ماکروفرها،تجهیزات گرمایشی و گرم کن ها، صنایع ساخت لوازم خانگی و غیره… بیشتر  مورد استفاده قرار میگیرند. دلیل استفاده از سیم نسوز سیلیکونی دو روکش بافت در این نواحی توان حرارتی بالای این دسته از سیم ها می باشد.

از جمله موارد استفاده از کابل نسوز سیلیکونی می توان به کوره ها هیترهای الکتریکی اجاق گازها و ماکروفرها-تجهیزات گرمایشی و گرم کن ها-صنایع ساخت لوازم خانگی و غیره…

برای مثال میتوان به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و سرمنشا آن که یک دستگاه حرارتی بود اشاره نمود در این پروژه از سیم نسوز نامناسب و غیر استاندارد استفاده شده بود.

بعد از مطالعه این مقاله شما به یک فرد خبره در شناخت و تشخیص سیم نسوز استاندارد تبدیل می شوید.

انواع محصولات نسوز:

همان طور که در بالا اشاره شد عبارت صحیح برای محصولات نسوز، محصولات مقاوم در برابر حرارت و آتش است. این دسته از محصولات را می توان در دو گروه سیم به صورت تک هسته ای و کابل به صورت چند هسته ای، تقسیم بندی کرد.برای مثال برای مدارهای کنترل دسته 1 BS 5839-1 (بیشترین سیستم های تشخیص و اعلام حریق)، BS 5266  (روشنایی اضطراری و مدارهای کاربرد استاندارد) و BS 8519 (ایمنی زندگی و آتش نشانی). در مواردی که تحت استاندارد  BS 5839-1 استفاده می شود، باید کابل های مقاوم در برابر آتش استاندارد را در نظر گرفت تا مقاومت کافی در برابر اثرات آتش را با استفاده از روشهای مناسب پشتیبانی و اتصال ایجاد کند.

برخی ویژگی سیم و کابل های مقاوم در برابر حرارت کابل یاقوت:

 • مقاومت در برابر آتش
 • حفظ یکپارچگی مداربه مدت تعیین شده در استاندارد روش آزمون در هنگام آتش سوزی
 • انتشار دود کم
 • عدم انتشار شعله
 • عاری از گاز سمی هالوژن
 • انعطاف پذیری بالا
 • قابلیت تحمل دمای پایین تا منفی60 درجه سلسیوس
 • قابلیت تحمل دمای بالا تا 200 درجه سلسیوس
 • مقاوم در برابر ازون و اشعه UV

درخصوص کابل های مقاوم در برابر آتش شرکت کابل یاقوت علاوه بر موارد فوق می توان مقاوم در برابر آتش و نیزحفظ یکپارچگی مداربه مدت تعیین شده مطابق استاندارد روش آزمون در هنگام آتش سوزی را نیز افزود.

مزایای استفاده از سیم نسوز

 • انعطاف پذیری بسیار بالا
 • مقاوم در برابر دمای پایین
 • مقاوم در برابر حرارت
 • در هنگام سوختن گاز و هالوژن منتشر نمی کند.

عوامل موثر در افزایش انعطاف پذیری سیم های نسوز مقاوم در برابر حرارت

با توجه به انتخاب نوع هادی این سیم ها میتوان به انعطاف پذیری هرچه بیشتر آنها کمک کرد که سیم های مقاوم در برابر حرارت شرکت کابل یاقوت با داشتن هادی افشان کلاس 5 مطابق استاندارد ISIRI 3084 و دارابودن عایق سیلیکونی انعطاف پذیری بسیار مناسبی دارد. همچنین میتوان اشاره کرد این شرکت میتواند این دسته از سیم هارا با هادی کلاس 1 تا 6 نیز با توجه به درخواست مشتریان عزیز و محترم، تولید و ارائه نماید.

تمامی تولیدات کارخانجات کابل یاقوت در آزمایشگاه موجع کابل یاقوت با گواهینامه ISO/IEC  17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران قبل و پس از تولید به طور منظم مورد آزمون قرار میگیرد و پس از آن به دست مشتری میرسد لازم به ذکر است که تمامی مواد استفاده شده در تولیدات کابل یاقوت مانند هادی مس استفاده شده بصورت قلع اندود، سیلیکون، فایبرگلاس و … از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه تهیه و تولید می شوند. همچنین با کلیک برروی آزمایشگاه کابل یاقوت  میتوان برخی از آزمون های انجام شده بر روی محصولات را مشاهده نمایید.

جمع بندی :

یکی از عواملی که در طبقه بندی سیم های نسوز وجود دارد و آنها را از یک دیگر متمایز می کند دمای کارای این نوع از سیم ها می باشد.این دسته از سیم ها که عمدتاً با عایق سیلیکونی و پوشش بافته شده از جنس فایبرگلاس می باشد دارای توان حرارتی تا ۳۶۰ درجه سانتی گراد به صورت کار کرد دائم می باشد. از اینرو در نواحی که حرارت بالا می باشد همانند کوره ها و محل هایی که در مجاورت آتش می باشند، کابل ترموکوپل، تابلو هایی که حرارت زیادی تولید می کنند و غیره … استفاده میشود.

از دیگر محصولات کابل یاقوت میتوان کابل سیلکیونی را معرفی نمود که مشخصاتی مشابه به سیم سیلیکونی دارد برای بازدید از انواع کابل های سیلیکونی کلیک نمایید،محصولات سیم و کابل تولید شده در کارخانه سیلیکون کابل یاقوت  بطور منظم بعد از تولید آزمایشات لازم را پاس کرده و به دست مشتری میرسد لازم به ذکر می باشد که هادی یا مس استفاده شده بصورت قلع اندود, سیلیکون و فایبر گلاس آن نیز از  نوع مرغوب و با گرید می باشد.

سایر مقالات

کارخانه کابل یاقوت