تاییدیه آتش نشانی
sgs
QL
naci

فهرست محتوا

کابل هالوژن فری

جهت بازدید و سفارش محصولات سیم و کابل

در این مقاله درباره‌ی کابل هالوژن فری توضیحات کوتاهی را داده ایم و به موارد کاربرد این نوع از کابل (کابل هالوژن فری سیلیکونی) پرداخته ایم ، پس تا آخر این مقاله از سایت کابل یاقوت با ما همراه باشید.

کابل هالوژن فری
کابل هالوژن فری

عناصری مانند :

  • فلوئور
  • کلر
  • برم
  • ید
  • و استات هالوژن هستند

 هالوژن فری در هفتمین گروه اصلی جدول تناوبی عناصر ظاهر می شوند؛ آنها در بسیاری از ترکیبات شیمیایی ، به عنوان مثال در پلی وینیل کلراید یافت می شوند.

مطالب مرتبط : 

 

بهترین راه شناسایی مواد حاوی هالوژن:

همانطور که از نام آنها پیداست، کابل های بدون هالوژن در ترکیب پلاستیک ها بدون هالوژن هستند. پلاستیک های حاوی هالوژن را می توان با عناصر شیمیایی موجود در نام آنها شناسایی کرد، مانند پی وی سی، لاستیک کلروپرن، پروپیلن فلوئورواتیلن، لاستیک فلورو پلیمر و غیره.

PVC چیست ؟

پلی وینیل کلرید (PVC) همانطور که به اختصار شناخته می شود بسیار بادوام است و به همین دلیل در بسیاری از محصولات فنی و همچنین برای عایق کاری و مواد روکش در کابل ها استفاده می شود، کلر و سایر هالوژن ها اغلب به عنوان مواد افزودنی برای بهبود حفاظت در برابر شعله گنجانده می شوند؛  هالوژن ها برای سلامتی مضر هستند، به همین دلیل، پلاستیک هایی که هالوژن ندارند به طور فزآینده ای برای کابل ها استفاده می شوند.

همانطور که از نام آنها پیداست، کابل های بدون هالوژن در ترکیب پلاستیک ها بدون هالوژن هستند؛ پلاستیک های حاوی هالوژن را می توان با عناصر شیمیایی موجود در نام آنها شناسایی کرد، مانند پلی وینیل کلرید که قبلا ذکر شد، لاستیک کلروپرن، پروپیلن فلوئورواتیلن، لاستیک فلورو پلیمر و غیره.

راهنمایی در استفاده از کابل هالوژن فری سیلیکونی

اگر می‌خواهید از کابل‌های بدون هالوژن استفاده کنید، مطمئن شوید که این کابل‌ها از لاستیک‌هایی مانند لاستیک سیلیکون، که یک الاستومر گرمانرم بوده و برخی متریال های دیگر که فاقد این گاز سمی باشند، تشکیل شده‌اند؛ آنها حاوی هیچ گونه تثبیت کننده یا نرم کننده مبتنی بر فلزات سنگین نیستند و افزودنی های محافظت در برابر شعله برای محیط زیست بی خطر هستند.

سیم هالوژن فری
سیم هالوژن فری

مضرات هالوژن فری

هالوژن ها می توانند به سلامت آسیب برسانند؛ این امر به ویژه هنگامی که پلاستیک های هالوژنه، به ویژه PVC، می سوزند، صادق است؛ در صورت بروز آتش سوزی، هالیدهای هیدروژن از پلاستیک آزاد می شوند و هالوژن ها با آب ترکیب می شوند مانند آب خاموش کننده ای که توسط آتش نشانی یا مایعات از غشاهای مخاطی استفاده می شود و اسید تشکیل می دهند، کلر به اسید هیدروکلریک تبدیل می شود، فلوئور به اسید هیدروفلوئوریک بسیار خورنده تبدیل می شود که بسیار خطرناک و مخرب میباشند.

علاوه بر این، مخلوطی از دیوکسین ها و سایر مواد شیمیایی بسیار سمی می تواند تشکیل شود، اگر وارد مجاری تنفسی انسان شوند، می توانند باعث آسیب و خفگی شده حتی اگر فردی از آتش سوزی جان سالم به در ببرد، سلامتی او می تواند برای همیشه آسیب ببیند. این مورد در مورد کابل های بدون هالوژن بسیار کمتر است.

ما در کارخانه کابل یاقوت سیم و کابل سیلیکونی هالوژن فری را مطابق با استاندارد آزمون بین المللی  IEC 60754/2 و IEC 60754/1 که بدون هالوژن میباشند را تولید میکنیم از این رو مفتخر به برترین شرکت تولید سیم و کابل های هالوژن فری در ایران می‌باشیم.

با توجه به اینکه شرکت کابل یاقوت دارای بزرگترین آزمایشگاه مرجع سیم و کابل با بیشترین دامنه فعالیت در سطح کشور بوده و دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران است، توانمند در انجام آزمون مهم هالوژن فری مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد که میتوانید با مشاهده روش آزمون آن با این استاندارد آشنایی بیشتری پیدا کنید.


منبع : سیلیکون کابل یاقوت

سایر مقالات

کارخانه کابل یاقوت