تاییدیه آتش نشانی
sgs
QL
naci

فهرست محتوا

کابل نسوز

جهت بازدید و سفارش محصولات سیم و کابل

کابل نسوز چیست؟

کابل های نسوز طوری طراحی شده اند که در هنگام آتش سوزی نیز به درستی کار کنند. انتشار دود در این شرایط عاری از گازهای خورنده است و جهت ایمنی برای کمک به کسانی که در محیط آتش تلاش می کنند ساخته شده است. کابل های نسوز سیلیکونی با برخورداری از برخی ویژگی ها مانند عدم انتشار شعله، کم دود بودن و فاقد گاز سمی هالوژن بودن می توانند انتخاب صحیحی برای کابل نسوز یا کابل مقاوم در برابر حرارت و یا آتش باشند.کابل های نسوز میتوانند در سطح مقطع های متفاوتی بنا به محیط استفاده شان، مصرف شوند مانند کابل نسوز سیلیکونی 2×1.5، کابل نسوز سیلیکونی 3×1.5، کابل نسوز سیلیکونی 4×2.5، 3×35+16 و یا بسیاری از سطح مقطع های دیگر که مصرف کنندگان با توجه شرایط استفاده از کابل نسوز می توانند در سیستم مورد نظر از آن استفاده کنند. اصولا عایق این نوع از کابل ها نقش موثری در مقاومت در برابر دمای بالا دارد و بهترین انتخاب برای عیق کابل های نسوز مواد سیلیکون میتواند باشد که مقاومت بالایی در برابر دما دارد بنابر این به این نوع از کابل ها، کابل نسوز سیلیکونی نیز گفته می شود. 

انواع کابل نسوز کدام است؟

کابل نسوز می تواند در نوع های مختلف مانند کابل قدرت، کنترل، ساده، ابزار دقیق، آرمور یا زره دار و … تولید و مصرف شود که باید با در نظر گرفتن محیط استفاده کابل نسوز ویژگی های این کابل در نظر گرفته شود برای مثال کابل نسوز آرمور دارد معمولا برای محیط هایی بیشتر مناسب است که کابل دفن میشود و یا جوندگانی مانند موش ممکن است به کابل آسیب بزنند. در شرکت کابل یاقوت طراحی و تولید انواع کابل های نسوز سیلیکونی، کابل های مقام در برابر حرارت و آتش صورت میپذیرد.

کابل نسوز 3 رشته

کابل نسوز سیلیکونی یاقوت خود انواعی دارد که با توجه به استاندارد روش آزمون آن طراحی و تولید میشود.  برخی ویژگی سیم و کابل های نسوز سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت و یا آتش کابل یاقوت:

 •  مقاومت در برابر آتش
 • حفظ یکپارچگی مداربه مدت تعیین شده در استاندارد روش آزمون در هنگام آتش سوزی
 • انتشار دود کم
 • عدم انتشار شعله
 • عاری از گاز سمی هالوژن
 • انعطاف پذیری بالا
 • قابلیت تحمل دمای پایین تا منفی60 درجه سلسیوس
 • قابلیت تحمل دمای بالا تا 200 درجه سلسیوس
 • مقاوم در برابر ازون و اشعه UV
 • مقاوم در برابر اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش

عوامل موثر در افزایش انعطاف پذیری سیم های نسوز مقاموم در برابر حرارت و آتش کابل یاقوت:

با توجه به انتخاب نوع هادی این سیم ها میتوان به انعطاف پذیری هرچه بیشتر آنها کمک کرد که سیم های مقاوم در برابر حرارت و آتش شرکت کابل یاقوت، اغلب با داشتن هادی افشان کلاس 5 مطابق استاندارد ISIRI 3084 و دارا بودن عایق سیلیکونی انعطاف پذیری بسیار مناسبی دارند، همچنین میتوان اشاره کرد این شرکت میتواند این دسته از سیم هارا با هادی کلاس 1 تا 6 نیز با توجه به استاندارد و نیز درخواست مشتریان عزیز و محترم، تولید و ارائه نماید.

کابل نسوز دو رشته

برخی محل های استفاده از سیم نسوز و کابل نسوز:

 • هیترهای الکتریکی
 • صنایع پزشکی
 • وسایل و صنایع لوازم خانگی مانند اجاق گاز، ماکروفر و…
 • سیستم های تهویه اضطراری
 • و…..

یک راه مناسب برای انتخاب سیم وکابل نسوز:

برای انتخاب بهترین سیم نسوز و کابل نسوز می توانید با تماس با کارشناسان فروش مجموعه کابل یاقوت با مشاوره در خصوص محصول مورد نظر، در ارتباط باشید همچنین کارشناسان ما در کابل یاقوت آماده پاسخگویی به تمامی سوالات و برطرف کردن امور مشتریان عزیز می باشند.

تمامی تولیدات کارخانجات کابل یاقوت در آزمایشگاه موجع کابل یاقوت با گواهینامه ISO/IEC  17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران قبل و پس از تولید به طور منظم مورد آزمون قرار میگیرد و پس از آن به دست مشتری میرسد لازم به ذکر است که تمامی مواد استفاده شده در تولیدات کابل یاقوت مانند هادی مس استفاده شده بصورت قلع اندود، سیلیکون، فایبرگلاس و … از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه تهیه و تولید می شوند. همچنین با کلیک برروی آزمایشگاه کابل یاقوت  میتوان برخی از آزمون های انجام شده بر روی محصولات را مشاهده نمایید.

کابل نسوز سیلیکونی

کابل نسوز یا کابل نسوز سیلیکونی واژه ای ساخته ذهن افراد غیر متخصص بوده چرا که تمامی کابل ها می سوزند برای این منظور بهتر است بگوییم ، کابل مقاوم در برابر حریق و یا کابل اعلام حریق که میتوان این گونه معرفی کرد؛

کابل اعلام حریق : کابلی است که بتواند توان مقدار مشخصی شعله مستقیم را برای مدت زمان مشخصی بر مبنای استاندارد های روش آزمون مربوطه تحمل نماید.

با رشد تکنولوژی در سال های اخیر، ساختمان های بلند، بیمارستان ها، فرودگاه ها، مترو، تونل و مراکز عمومی و… نیز ساخته می شوند که در همه ی این تاسیسات، ایمن بودن افراد و اموال اهمیت ویژه ای دارد که چگونه حین آتش سوزی جریان برق و ارتباطات برقرار باشد و همچنین کاهش تلفات و خسارات جانی و مالی مسئله ای است که توجه بسیاری را به خود جلب میکند.

تمامی این موارد با انتخاب صحیح ادوات اعلام و اطفاء حریق قابل حل هستند برای مثال با کاربرد سیم و کابل های سیلیکونی به دلیل ویژگی های خارق العاده آن که در ادامه به آن می پردازیم میتوان تا حد چشم گیری این موارد را برطرف کرد؛ فن آوری کابل سیلیکونی به گونه ای بوده که علاوه بر نقش عایق بندی و نظم بخشیدن به ساختمان کابل، به تنهایی می تواند همانند نوار میکا که مقاوم در برابر حریق است عمل کند و این مسئله می تواند مقدار قابل توجهی از هزینه ها را کاهش دهد.

کابل نسوز کم دود
کابل نسوز کم دود

مطالب مرتبط :

در کابل های اعلام حریق ، طراحی به گونه ای صورت گرفته است که حتی تا مدتی بعد از شرایط حریق و آتش سوزی نیز کابل عملکرد مناسبی داشته باشد؛ ولی به مرور با افزایش دما در اثر حریق صورت گرفته از عملکرد صحیح به لحاظ فیزیکی و الکتریکی خارج می گردد.

این نوع از کابل اعلام حریق منحصرا برای شرایط حریق و آتش می باشد. در شرایط دمایی بالا نیز به لحاظ شرایط فیزیکی اعم از سوخته نشدن، تغییر شکل ندادن، نرسیدن دما به مرکز کابل و عدم نفوذ میدان های مغناطیسی بر روی هادی کابل و اختلال در سیستم انتقال دیتا طراحی شده اند. لازم به ذکر می باشد که مواد بکار رفته برای عایق این کابل ها از مواد معدنی می باشند و از عایق PVC و این قبیل عایق های پلاستیکی در این کابل ها استفاده نمی گردد.

طراحی این نوع از کابل های سیلیکونی مخصوص مقاومت در برابر آتش برای رساندن پیوسته جریان و سیگنال الکتریکی به تجهیزات الکتریکی یا کنترلی مانند سیستم اعلام حریق ، سیستم اعلام آلارم و صدا و سیستم روشنایی اضطراری در شرایط حریق می باشد؛ یکی دیگر از خاصیت های این نوع از کابل های سیلیکونی شیلددار مقاوم در برابر حریق و آتش ، این است که به صورت تک و یا چند رشته می توانند برای جلوگیری از خسارات مکانیکی تجهیزات کنترلی بکار گرفته شوند.

ساختار کابل های مقاوم در برابر حریق تولیدی در شرکت سیلیکون کابل یاقوت به گونه ای است که علاوه بر ساختمان کابل ساده قید شده در فوق ، یک لایه بافت فایبر گلاس از جنس الیاف شیشه بافته شده نیز استفاده می شود که سبب شده کابل تا دمای 450˚c تحمل دمایی داشته باشد.

همچنین لازم به ذکر است تمامی کابل های مقاوم دربرابر آتش سیلیکونی طراحی و تولید شده در شرکت کابل یاقوت با آزمون شدن مطابق استاندارد های روش آزمون کابل های مقاوم دربرابر آتش IEC 60331-21 ، BS 6387 و همچنین BS 502000 قابلیت خود را نسبت به مقاوم در برابر حریق بودن به اثبات رسانده اند.

عملکرد کابل ها با عایق سیلیکونی به دلیل حضور سیلیکون در ترکیب آنها موجب برتری این دسته از کابل ها ینی کابل های نسوز نسبت به کابل هایی با سایر پلیمرها شده است .

سیلیکون از خانواده پلیمرهای ترموست الاستومری است که فاقد بسیاری از عیوب فیزیکی و شیمیایی می باشد، جایگزینی عنصر سیلیس در اسکلت پلیمر بجاری کربن موجب شده که این پلیمر خواص منحصر به فردی داشته باشد.

در زیر به چند ویژگی که موجب شده سیم و کابل سیلیکونی از دیگر محصولات متمایز باشد اشاره می شود:

سیم و کابل های سیلیکونی، با انعطاف پذیری و مقاومت عایقی بالا ارائه می شود که این امر سبب جلوگیری از نشتی الکتریکی می شود؛ عملکرد سیم و کابل های سیلیکونی در محیط مرطوب و محیط هایی که نیاز به مقاومت مکانیکی و کششی بالا دارند مثلا اعماق زمین ، کاهش نمی یابد .

سیم و کابل های سیلیکونی همچنین، سازگار با محیط زیست و بدون آلودگی می باشند ؛ از ویژگی های بارز این محصولات، عاری بودن از هرگونه گازهای سمی ازجمله گازهای گروه هالوژن می باشد. که بسیار خورنده و سمی هستند که در حین حریق سبب خفگی افراد می گردد که این خاصیت بر اساس استاندارد بین المللی IEC 60754-1 و IEC 60754-2 در آزمایشگاه شرکت کابل یاقوت آزمون می شود.

از ویزگی های خارق العاده این محصول انعطاف پذیری کابل ها در حین مقاومت آن در برابر سایش، خمش و هرگونه آسیب مکانیکی حتی در دماهای پایین بوده که برای مصارف خاص حائز اهمیت است ( البته لازم به ذکر است بخشی از انعطاف این کابل ها مربوط به کلاس بندی هادی آن ها می باشد که هادی های تک رشته یا کلاس یک به علت انعطاف کمترشان نسبت به هادی های کلاس 5 یا 6 برای مصارفی که نصب ثابت هستند کاربرد دارند )

از جمله خواص این کابل ها به کم دود بودنشان حین حریق می توان اشاره کرد، براساس استاندارد بین المللی IEC 61034-2 آزمون می شود و حداقل نور عبوری مجاز از دود ایجاد شده توسط حریق 60% می باشد؛ از ویژگی مهم دیگر سیم و کابل های سیلیکونی میتوان به بازدارنده انتشار شعله بودن آنها اشاره کرد که مطابق استاندارد IEC 60332-1-2 در آزمایشگاه کابل یاقوت مورد آزمون قرار میگیرد.

ساختار کابل نسوز سیلیکونی :

به صورت کلی کابل های الکتریکی به دو دسته تقسیم می شوند :

 • کابل های مقاوم در برابر حرارت
 • کابل های مقاوم در برابر حریق
 • کابل ها متشکل از سیم های الکتریکی با رساناهایی عمدتا از جنس مس عایق شده با لاستیک سیلیکون و همچنین پوشیده شده با غلافی از جنس سیلیکون می باشد. این ساختمان ، ساده ترین شکل کابل است ؛ اما همانطور که می دانید نویز می تواند با به وجود آوردن میدان مغناطیسی باعث ایجاد اختلال در رساندن داده ها باشد از این جهت درصورت کاربرد کابل در مصارفی که بسیار حساس در انتقال داده باشد، از کابل های فویل و شیلد دار استفاده می شود که تاثیر نویز را کاهش می دهد.
 • شیلدها عموما از جنس مس بافته شده در سایز ها با درصد پوشش های مختلفی هستند ؛ فویل ها نیز ورقه های از جنس آلومینومی هستند که یک سمت آن رسانا و سمت دیگر آن نارسانا می باشد ؛ سمت نارسانای آن به سیم زمین موجود در کابل متصل می شود تا نویز تخلیه شود؛ نویز ها بر روی فویل تجمع کرده و توسط شیلد تخلیه شده و ولتاژ آن صفر میشود.کابل نسوز سیلیکونی

کابل نسوز واژه ای ساخته ذهن افراد غیر متخصص بوده چرا که تمامی کابل ها می سوزند برای این منظور بهتر است بگوییم ، کابل مقاوم در برابر حریق و یا کابل سیستم اعلام حریق که میتوان این گونه معرفی کرد؛ کابل اعلام حریق کابلی است که بتواند توان مقدار مشخصی شعله مستقیم را برای مدت زمان مشخصی بر مبنای استاندارد های روش آزمون مربوطه تحمل نماید.

با رشد تکنولوژی در سال های اخیر، ساختمان های بلند، بیمارستان ها، فرودگاه ها، مترو، تونل و مراکز عمومی و… نیز ساخته می شوند که در همه ی این تاسیسات، ایمن بودن افراد و اموال اهمیت ویژه ای دارد که چگونه حین آتش سوزی جریان برق و ارتباطات برقرار باشد و همچنین کاهش تلفات و خسارات جانی و مالی مسئله ای است که توجه بسیاری را به خود جلب میکند.

تمامی این موارد با انتخاب صحیح ادوات اعلام و اطفاء حریق قابل حل هستند برای مثال با کاربرد سیم و کابل های سیلیکونی به دلیل ویژگی های خارق العاده آن که در ادامه به آن می پردازیم میتوان تا حد چشم گیری این موارد را برطرف کرد؛ فن آوری کابل سیلیکونی به گونه ای بوده که علاوه بر نقش عایق بندی و نظم بخشیدن به ساختمان کابل، به تنهایی می تواند همانند نوار میکا که مقاوم در برابر حریق است عمل کند و این مسئله می تواند مقدار قابل توجهی از هزینه ها را کاهش دهد.

مطالب مرتبط :

در کابل های اعلام حریق ، طراحی به گونه ای صورت گرفته است که حتی تا مدتی بعد از شرایط حریق و آتش سوزی نیز کابل عملکرد مناسبی داشته باشد؛ ولی به مرور با افزایش دما در اثر حریق صورت گرفته از عملکرد صحیح به لحاظ فیزیکی و الکتریکی خارج می گردد.

این نوع از کابل اعلام حریق منحصرا برای شرایط حریق و آتش می باشد. در شرایط دمایی بالا نیز به لحاظ شرایط فیزیکی اعم از سوخته نشدن، تغییر شکل ندادن، نرسیدن دما به مرکز کابل و عدم نفوذ میدان های مغناطیسی بر روی هادی کابل و اختلال در سیستم انتقال دیتا طراحی شده اند. لازم به ذکر می باشد که مواد بکار رفته برای عایق این کابل ها از مواد معدنی می باشند و از عایق PVC و این قبیل عایق های پلاستیکی در این کابل ها استفاده نمی گردد.

طراحی این نوع از کابل های سیلیکونی مخصوص مقاومت در برابر آتش برای رساندن پیوسته جریان و سیگنال الکتریکی به تجهیزات الکتریکی یا کنترلی مانند سیستم اعلام حریق ، سیستم اعلام آلارم و صدا و سیستم روشنایی اضطراری در شرایط حریق می باشد؛ یکی دیگر از خاصیت های این نوع از کابل های سیلیکونی شیلددار مقاوم در برابر حریق و آتش ، این است که به صورت تک و یا چند رشته می توانند برای جلوگیری از خسارات مکانیکی تجهیزات کنترلی بکار گرفته شوند.

ساختار کابل های مقاوم در برابر حریق تولیدی در شرکت سیلیکون کابل یاقوت به گونه ای است که علاوه بر ساختمان کابل ساده قید شده در فوق ، یک لایه بافت فایبر گلاس از جنس الیاف شیشه بافته شده نیز استفاده می شود که سبب شده کابل تا دمای 450˚c تحمل دمایی داشته باشد.

همچنین لازم به ذکر است تمامی کابل های مقاوم دربرابر آتش سیلیکونی طراحی و تولید شده در شرکت کابل یاقوت با آزمون شدن مطابق استاندارد های روش آزمون کابل های مقاوم دربرابر آتش IEC 60331-21 ، BS 6387 و همچنین BS 502000 قابلیت خود را نسبت به مقاوم در برابر حریق بودن به اثبات رسانده اند.

چرا کابل نسوز نمی تواند جایگزین کابل مقاوم در برابر حریق شود؟

در این مقاله شرح کوتاهی از کابل نسوز و کابل مقاوم در برابر حریق برای شما همراهان عزیز را توضیح داده ایم و به کاربرد این نوع کابل ها در صنایع مختلف پرداخته ایم.

برای افراد عادی بسیار آسان است که مفهوم را بین کابل نسوز و کابل مقاوم در برابر حریق اشتباه بگیرند. حتی اگر کابل بازدارنده شعله دارای مزایای بسیاری باشد که برای استفاده در شرکت های شیمیایی مناسب است، مانند شعله بازدارنده شعله کم هالوژن و دود کم، اما در شرایط عادی، کابل مقاوم در برابر حرارت و آتش قادر است جایگزین کابل بازدارنده شعله شود، اما کابل بازدارنده شعله نمی تواند جایگزین کابل مقاوم در برابر آتش شود. نکته اصلی آنها این است:

تفاوت اصلی بین کابل مقاوم در برابر حریق و کابل بازدارنده شعله

اصل بین کابل مقاوم در برابر آتش یا همان کابل اعلام حریق سیلیکونی و کابل بازدارنده شعله متفاوت است.

اصل بازدارنده شعله کابل هالوژن عمدتا به اثر بازدارنده شعله هالوژن متکی است.

اصل عدم مهار شعله های کابل هالوژن این است که برای خاموش کردن آتش به آب رسوب داده شده برای کاهش درجه حرارت اعتماد کنید.

کابل مقاوم در برابر آتش به ویژگی های نسوز و مقاوم در برابر حرارت بافت فایبرگلس در لایه نسوز متکی است؛ به طوری که می تواند از عملکرد عادی کابل حتی در صورت آتش سوزی اطمینان حاصل کند.

تفاوت بین ساختار و مواد کابل نسوز سیلیکونی و کابل مقاوم در برابر حریق سیلیکونی

ساختار و مواد کابل مقاوم در برابر آتش (کابل اعلان حریق سیلیکونی) نیز با کابل بازدارنده شعله متفاوت است.

ساختار اصلی کابل بازدارنده شعله:

 1. لایه عایق از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است
 2. غلاف خارجی از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است.
 3. کمربند از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است.

مزایا و معایب کابل نسوز سیلیکونی

کابل های مقاوم در برابر شعله (کابل اعلام حریق سیلیکونی) با تاخیر در گسترش شعله در امتداد کابل مشخص می شوند تا آتش گسترش نیابد.

به دلیل هزینه کم، کابل های متنوعی است که در کابل های نسوز استفاده می شود؛ این کابل می تواند تک کابل باشد یا بسته بندی شرایط بسته بندی، می داند که هنگام سوزاندن می توان گسترش شعله را در محدوده خاصی کنترل کرد؛ بنابراین می توان از بلایای بزرگ ناشی از آتش سوزی و شعله جلوگیری کرد، در نتیجه سطح جلوگیری از آتش سوزی کابل بهبود می یابد.

کابل ضد شعله دود کم دود هالوژن با ویژگی های خوب بازدارنده شعله، بلکه مواد کابل فاقد نیز مشخص می شود که فاقد هالوژن هستند، در هنگام سوختن از خوردگی و سمیت کمی برخوردار هستند و در نتیجه مقدار دود را کاهش می دهد.

خسارت به مردم و تجهیزات برای نجات به موقع در صورت آتش سوزی مناسب است. اگرچه مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر خوردگی و غلظت دود بسیار کمی دارد؛ اما خواص مکانیکی و الکتریکی آن کمی از کابل های معمولی بدتر است.

کابل مقاوم در برابر آتش (کابل نسوز سیلیکونیعمدتا برای مدت زمان مشخصی تحت شرایط احتراق شعله استفاده می شود که می تواند از یکپارچگی خط اطمینان حاصل کند.

هنگامی که کابل ضد شعله مقاوم در برابر آتش سوخته است، مقدار گاز کمتر شده و عملکرد ضد حریق می تواند تا حد زیادی بهبود یابد.

در این مقاله درباره‌ی کابل نسوز و کابل مقاوم در برابر حریق توضیحات کوتاهی را داده ایم و به موارد کاربرد این نوع از کابل (کابل اعلام حریق سیلیکونی) پرداخته ایم، پس تا آخر این مقاله از سایت کابل یاقوت با ما همراه باشید.

چرا کابل نسوز نمی تواند جایگزین کابل مقاوم در برابر حریق شود؟

در این مقاله شرح کوتاهی از کابل نسوز و کابل مقاوم در برابر حریق برای شما همراهان عزیز را توضیح داده ایم و به کاربرد این نوع کابل ها در صنایع مختلف پرداخته ایم.

برای افراد عادی بسیار آسان است که مفهوم را بین کابل نسوز و کابل مقاوم در برابر حریق اشتباه بگیرند. حتی اگر کابل بازدارنده شعله دارای مزایای بسیاری باشد که برای استفاده در شرکت های شیمیایی مناسب است، مانند شعله بازدارنده شعله کم هالوژن و دود کم، اما در شرایط عادی، کابل مقاوم در برابر حرارت و آتش قادر است جایگزین کابل بازدارنده شعله شود، اما کابل بازدارنده شعله نمی تواند جایگزین کابل مقاوم در برابر آتش شود. نکته اصلی آنها این است:

تفاوت اصلی بین کابل مقاوم در برابر حریق و کابل بازدارنده شعله

اصل بین کابل مقاوم در برابر آتش یا همان کابل اعلام حریق سیلیکونی و کابل بازدارنده شعله متفاوت است.

اصل بازدارنده شعله کابل هالوژن عمدتا به اثر بازدارنده شعله هالوژن متکی است.

اصل عدم مهار شعله های کابل هالوژن این است که برای خاموش کردن آتش به آب رسوب داده شده برای کاهش درجه حرارت اعتماد کنید.

کابل مقاوم در برابر آتش به ویژگی های نسوز و مقاوم در برابر حرارت بافت فایبرگلس در لایه نسوز متکی است؛ به طوری که می تواند از عملکرد عادی کابل حتی در صورت آتش سوزی اطمینان حاصل کند.

تفاوت بین ساختار و مواد کابل نسوز سیلیکونی و کابل مقاوم در برابر حریق سیلیکونی

ساختار و مواد کابل مقاوم در برابر آتش (کابل اعلام حریق سیلیکونی) نیز با کابل بازدارنده شعله متفاوت است.

ساختار اصلی کابل بازدارنده شعله:

 1. لایه عایق از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است
 2. غلاف خارجی از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است.
 3. کمربند از مواد بازدارنده شعله ساخته شده است.

کابل نسوز قابل انعطاف معمولا یک لایه نسوز بین هادی و لایه عایق اضافه می کند. بنابراین، از لحاظ نظری می توان یک لایه نسوز به ساختار کابل بازدارنده شعله اضافه کرد تا کابلی تشکیل شود که هم ضد شعله باشد و هم مقاوم در برابر حرارت. در واقع، این لازم نیست.

به دلیل لایه نسوز کابل مقاوم در برابر حریق، معمولا آن را مستقیما با فایبرگلس نوار چند لایه روی سیم می پیچند.

در برابر احتراق طولانی مدت مقاوم است و حتی در صورت سوزاندن پلیمر در شعله ، عملکرد مناسب خط را تضمین می کند.

مزایا و معایب کابل نسوز سیلیکونی

کابل های مقاوم در برابر شعله (کابل اعلام حریق سیلیکونی) با تاخیر در گسترش شعله در امتداد کابل مشخص می شوند تا آتش گسترش نیابد.

به دلیل هزینه کم، کابل های متنوعی است که در کابل های نسوز استفاده می شود؛ این کابل می تواند تک کابل باشد یا بسته بندی شرایط بسته بندی، می داند که هنگام سوزاندن می توان گسترش شعله را در محدوده خاصی کنترل کرد؛ بنابراین می توان از بلایای بزرگ ناشی از آتش سوزی و شعله جلوگیری کرد، در نتیجه سطح جلوگیری از آتش سوزی کابل بهبود می یابد.

کابل ضد شعله دود کم دود هالوژن با ویژگی های خوب بازدارنده شعله، بلکه مواد کابل فاقد نیز مشخص می شود که فاقد هالوژن هستند، در هنگام سوختن از خوردگی و سمیت کمی برخوردار هستند و در نتیجه مقدار دود را کاهش می دهد.

خسارت به مردم و تجهیزات برای نجات به موقع در صورت آتش سوزی مناسب است. اگرچه مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر خوردگی و غلظت دود بسیار کمی دارد؛ اما خواص مکانیکی و الکتریکی آن کمی از کابل های معمولی بدتر است.

کابل مقاوم در برابر آتش (کابل نسوز سیلیکونیعمدتا برای مدت زمان مشخصی تحت شرایط احتراق شعله استفاده می شود که می تواند از یکپارچگی خط اطمینان حاصل کند.

هنگامی که کابل ضد شعله مقاوم در برابر آتش سوخته است، مقدار گاز کمتر شده و عملکرد ضد حریق می تواند تا حد زیادی بهبود یابد.


سایر مقالات

کارخانه کابل یاقوت